Hoşgeldiniz Bugün 29 05 2022
.

Biz Olmadan Bizim Hakkımızda Hiçbir Şey

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Dünya nüfusunun yüzde 10’undan fazlasını, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12,29’unu oluşturan bedensel, işitme-konuşma, görme, zihinsel ve süreğen hastaların kısacası engellilerin günü.

Yıllardır ülkemizde yaygın olarak 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak anılmakta ve bugün bedensel, işitme, konuşma, görme ve zihinsel engelliler sorunlarını toplum ile merkezi ve yerel yönetimlere anlatmaya seslerini duyurmaya çalışmaktadır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle tüm topluma bir kez daha sesleniyoruz.

Bizler özel bir şey değil, herkes gibi yaşamak istiyoruz;

Bizler devletten, hükümetten, yerel yönetimlerden aslında çok özel şeyler beklemiyoruz.

Anayasamızda yazdığı gibi herkesle eşit koşullarda olmak ve yaşamak istiyoruz.

Bir işte çalışmak, spor yapmak, sanatla uğraşmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak istiyoruz.

Yolların, toplu ulaşım araçlarının, meydanların, köprülerin ve en önemlisi sağlıktan adalete kadar tüm kamu hizmet binalarının, kamuya açık binaların engellilerin kullanımına uygun olmasını istiyoruz.

Şimdi yeni bir yerel yönetim seçimi dönemine girmiş bulunuyoruz.

Seçimlere katılan tüm siyasi partilerimize yaşadığımız sorunları bir kez daha hatırlatmayı görev olarak görüyoruz.

Siyasi partilerimizden gerçekçi, programlanmış çözüm politikaları, bunları yaşama geçirecek ilkeli, tutarlı adaylar bekliyoruz.

Aynı zamanda Anayasasına pozitif ayrımcılığı işlemiş bir ülkenin vatandaşları olarak engelli adaylara gerçekten seçilebilme olanağı sağlanmasını talep ediyoruz.

Biz olmadan bizim hakkımızda hiçbir şey yapılamayacağından kendi sorunlarımızı belediye meclislerinde dile getirmek, çözüm için birlikte çalışmak ve hayata doğrudan müdahale edebilmek istiyoruz.

Engelsiz bir dünya yaratmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Ülkemizdeki engellerin kaldırılması için her vatandaşımızı desteğe ve etkin katılıma davet ediyoruz.

 

Ali Haydar KOYUN

Paşaköşkü Mahallesi Muhtar Adayı


Yorum Yap