Hoşgeldiniz Bugün 25 09 2022
.

Bir Milletvekili Gerçekleşebilecek Açıklamalar Yapar -1-

24 Nisan 2016 tarihinde yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sınavına Türkiye genelinde 81 ilden 74.428 engelli insan girmişti.

24 Nisan 2016 tarihinde yapılan sınava giren engellilerin yapacağı tercihler 13 – 22 Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılması gerektiği duyurulmuş ancak daha sonra 25 Temmuz 2016 tarihinde yapılan yeni bir açıklama ile başvuru işlemlerinin 29 Temmuz 2016 tarihine kadar uzatıldığı açıklanmıştır. Tercihlerini büyük bir heyecanla yapan engelliler bu defa atamaların açıklanmasını sabırsızlıkla beklemeye başladılar.

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşamış olduğumuz FETÖ/PYD terör örgütü tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan bir darbe girişimi nedeniyle gecikmelide olsa büyük bir heyecan, umut ve hayallerle beklenen atamalar nihayet 24 Ağustos 2016 tarihinde yapılmış ve bir atanan engelliler sevinirken atanamayan binlerce engelli ise hayal kırıklığıyla 2.atamanın yapılacağı tarihin açıklanmasını beklemeye başladı.

Bir süre sonra kendisi de bir engelli olan AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun TRT Türkiye’nin Sesi Radyosunda ki Meclis Gündemi adlı programda bir açıklama yaparak, “Allah nasip ederse de Mart ayında da yeni bir engelli memur alımı yapılacak ve bu alımlarda belirlenecek sayıya engelli öğretmenler dâhil olmayacak. Buradan engelli kardeşlerimize müjde vermek istiyorum. Çünkü engelli memur adayları çok heyecanlı bekliyorlar Allah nasip ederse Mart ayında atamaları yapılacak.” dedi. Şubat ayında 1500 engelli öğretmen atamasının da yapılacağını hatırlatan Karaburun, Mart ayında ataması yapılacak olan engelli memur adaylarının, atama sayılarının az olacağına dair endişelerine de cevap vererek; “Hayır öyle değil bu FETÖ’den boşlukta kalan yerleri doldurabilmek için engelli öğretmenlerimiz de burada istihdam edelim dedik, Allah nasip ederse de Mart ayında da yeni bir engelli memur alımı yapılacak ve bu alımlarda belirlenecek sayıya engelli öğretmenler dâhil olmayacak.” diye açıklamada bulunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ise Ölçme, Seçme Ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan 2017 yılı Sınav Takvimi açıklamasında Mart ayında yapılması beklenen EKPSS 2.atamalarının 12 – 21 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacağının açıklanması engelliler üzerinde şok etkisi yaratmış oldu.

2017 EKPSS/KURA İle Engelli Kamu Personeli Yerleştirme işlemlerinin 12 – 21 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacağının açıklanmasının üzerine, Değerli Engelli Kardeşlerim, Devlet Personel Başkanlığından aldığım bilgiye göre; Engelli Öğretmen atamaları Şubat-Mart gibi yapılacak. Bu atamanın EKPSS’ye giren kardeşlerimizin tercih yapacakları atama yerlerine tevessül etmemeleri için yapıldığını, EKPSS’ye girecek olanların kadrolarını işgal etmemeleri için öncelik verildiğini belirtiyorum. Öte yandan Bakanlıklarımıza Haziran ayında mezun olacak Engelli Memur Adayı kardeşlerimizin yoğun talepleri doğrultusunda Mart ayında yapılması planlanan atamayı Haziran ayında formlar dağıtılmak suretiyle Temmuz ayında olağanüstü bir durum olmazsa yerleştirmeler yapılacaktır.” diyerek yeni bir açıklama yapan AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, engelli camiasına ikinci bir şok etkisi yaşatmış oldu.

Başta ÖSYM’nin EKPSS 2.atamalarının 12 – 21 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacağını açıklaması ve daha sonra AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’un, Haziran ayında mezun olacak Engelli Memur Adayı kardeşlerimizin yoğun talepleri doğrultusunda Mart ayında yapılması planlanan atamayı Haziran ayında formlar dağıtılmak suretiyle Temmuz ayında yapılacaktır.” diye açıklama yapması üzerine sosyal paylaşım sitesinde ki sayfasında engelliler tepkilerini yazarak dile getirdiler. Karaburun’a tepkilerini dile getiren engellilerden bir kaçı şöyle seslendiler.

Mahmut Tunç: Keşke daha mezun olmayanları düşünmek yerine mezun olup da yıllarca iş arayan psikoloji bozulan bizleri düşünseniz… Henüz mezun olmayan biri için yıllardır mezun olup iş ilanlarıyla yatıp iş ilanlarıyla kalkanlar çaldıkları her kapı yüzüne kapananlar bizler vekilim bizleri de düşünseniz…

Eyüp Yeşim Saygılı: Erteleyin erteleyin hayat zaten erteliyor bizi binlerce mezun vatandaş var onları neden dinlemiyorsunuz biz atama bekliyoruz sayın vekilim bu hiç iyi bir haber olmadı engelliler için…

Fadime Turan: Sayın Vekilim her seferinde verilen sözler yerine gelmiyor bizde 13 yıldır bekliyoruz her seferinde umutlarımız bitiyor. Yeni mezunlar yerine eski mezunlara ve yaşı geçmişleri yerleştirin ben artık ders çalışamıyorum. Çünkü benim sorunum gözlerimde…

Hatice Hicret Söylemez: Sırf mezun olacaklar mağdur olmasın diye bir çok engelli arkadaşı mağdur ettiniz….. !!!

Müslüm Çakar: Tepkilerimiz gayet normal taleplerimiz de. İnsanın kendi dava arkadaşları tarafından kandırılması cabası. Üçüncü atamaları yapmayacaksınız demek oluyor. Bunca insana bu üzüntüyü yaşatmaya değecek ne var. Bir vatandaş olarak talebimize kulak tıkamanıza mı yanalım. Dava arkadaşlarının sözünde durmamasına mı? DEĞDİ Mİ? Sayın vekilim şu yapmış olduğunuz paylaşıma bakın kaç kişi sevinmiş kaçı kızgın kaçı üzgün. Yorumlara bakın kaçı memnun kaçı şikâyetçi lütfen sözünüzde durun atamaları marta çekin. Daha fazla üzmeyin bu insanları. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.

-Devam Edecek-


Yorum Yap