Hoşgeldiniz Bugün 25 09 2022
.

Eleştiri Yapmasını Da Biliriz Teşekkür Etmesini De

Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesi olarak faaliyete başladığımız 26 Nisan 1994 tarihinden fesih kararı alarak kapandığımız 21 Mart 2015 tarihine kadar gerçekleştirmiş olduğumuz tüm çalışmalarda, katıldığımız her toplantıda, yapmış olduğumuz ya da katıldığımız tüm basın konuşmalarında kısaca bulduğumuz her fırsatta ve her ortamda engelli sorunlarını görmezden gelen, yasal haklarını gasp eden, sorunlara çözüm üretmeyen yetkili yetkisiz her kuruma ya da insana eleştiri yaptım.

Dernek hayatımı noktaladıktan sonrada mücadelemi engelli aktivist olarak kalemim ile vermeye başladım. Malatya Söz Gazetesinde ve internet haber sitelerinde yazmaya başladığım 9 Nisan 2015 tarihinden itibaren de aynı şekilde engellilerin yaşamış olduğu yerel ve genel sorunlarını dile getirmeye, sorunları görmezden gelen, yasal haklarını gasp eden ve sorunlara çözüm üretmeyen yetkili yetkisiz her kurumu, her STK’yı ya da insanı köşemde eleştirdim.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu güne kadar yapmış olduğum tüm eleştirilerimde yıkıcı değil aksine yapıcı bir dil ile üslup kullanmaya gayret ettim. Eleştirdiğim kurum, kuruluş, STK ya da yetkili yetkisiz hiçbir insanın kişiliğiyle, onuruyla ilgili en ufak bir söz etmedim. Benim eleştirilerim yasal haklarımızın uygulanmaması, sorunlara çözüm üretilmemesi, çözüm diye üretilenlerinde baştan savma yapıldığı için sorunları artırdığı ve verilen hizmetlerde engellilerin göz ardı edilmesi içindir.

Eleştirileri yaptığım kurumların başında ise en çok yerel yönetimler ve bunların arasında da belediyeler gelmektedir. Bu konuda da en çok sorunları dile getirerek eleştiri yaptığım kurum elbette ki Malatya Büyükşehir Belediyesi’dir. Dernek çalışmalarımız zamanında gerek özel görüşmelerimiz esnasında gerek yaptığım basın açıklamalarında gerekse de şu anki köşemde sık sık sorunlarımızı yapıcı bir şekilde dile getirerek eleştirilerimi yaptığım belediyemizin başkanı ise 2009’dan itibaren görevde olan Ahmet Çakır’dır.

Ancak belediyemize ne kadar eleştiri yaparsam yapayım benim amacımın her türlü engellerden arındırılmış engelsiz bir Türkiye ve engelsiz bir Malatya olması için olduğunu başkanımız da bilmektedir. Daha önce bu köşemde yazmış olduğum “Dost Acı Söyler” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi şahsıma ve birlikte hareket ettiğim dostlarıma karşı her zaman sevgi duyduğunu bildiğim, nazarında ayrı bir yerimizin olduğunu ve bunlardan da emin olduğum, bununla birlikte bizlerinde kendisine karşı aynı şekilde sevgi ve saygı duyduğumuzu gerek yüzüne karşı gerekse de arkasından her ortamda söylediğimizi belediye başkanımız Ahmet Çakır bilmektedir.

Buraya kadar yazımı okuyanlar belki yine eleştiri yapacağımı düşünebilirler. Böyle düşünenleri yanıltacağım. Çünkü bu defa bugün ki yazımda Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür edeceğim.

Göreve geldiği andan itibaren engellilerle ilgili yaptığı güzel çalışmalar olmadı desek yalan olur. Elbette güzel çalışmaları oldu. Birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz güzel çalışmalarda oldu.

Teşekkürümün nedeni de geçtiğimiz günlerde yaptığı bir çalışma ve bir de açıklamadan dolayıdır. Bunları sıralamak gerekirse açıklayayım.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yılın ikinci günü 2 Ocakta gerçekleştirilen ilk etkinlikte sosyal belediyecilik alanında önemli bir hizmete daha imza atarak 80 engelli vatandaşa, ihtiyaçlarına göre çeşitli özelliklerde 80 adet engelli tekerlekli sandalye hediye etti. Daha önceleri de buna benzer destekler yapmıştı ancak bir defa da yapılan en büyük destek buydu.

Akülü, klasik, manuel ve çocuk engelli tekerlekli sandalyelerin dağıtımı için Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen törene AK Parti Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu ile engelliler ve engelli aileleri katılmış ve o törende de hediyeler verilmişti.

İkinci güzel habere gelince 2013 yılından itibaren gerçekleşmesi sabırsızlıkla beklenen bir projeydi.

2013 yılının başlarında o dönemde AK Parti Malatya İl Başkanı olan şu anki Gümrük ve Ticaret Bakanımız sayın Bülent Tüfenkçi’nin, milletvekillerimiz Öznur Çalık ile Mustafa Şahin’in ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın gerek Malatya Kent Konseyi Engelliler Merkezine yaptıkları ziyarette gerekse de o tarihlerde faaliyette olan derneğimiz Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesine yaptıkları ziyarette Engelliler Merkezinin hizmet verdiği yerin yetersiz oluşu nedeniyle daha geniş kapsamlı bir Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi yapılmasına yönelik söz vermişlerdi.

Verilen bu söz aynı zamanda 19 Nisan 2013 tarihinde de TSD Malatya Şubesi olarak Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında hazırlamış olduğumuz “Sporla Engelleri Aşıyorum” isimli projenin açılışı ile aynı zamanda derneğimizin 19. Kuruluş Yıldönümü etkinliğini yaptığımız Malatya Park AVM’de ki programa katılan dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Fatma Şahin’in yanında da verilmişti.

Verilen sözlerin üzerinden neredeyse 4 yıl gibi bir zaman geçtikten sonra gerçekleşiyor olmasını görmek güzel bir gelişmedir.

Yeşiltepe bölgesinde toplam 37.660 m2 alan üzerine planlanarak yapılacak olan Engelsiz Spor ve Yaşam Merkezi’nde Spor Salonu, Fitness Salonu, Yüzme Havuzu, Eğitim Birimleri, Konferans Salonu ve idari birimleri kapsayan bir kompleks olarak hayata geçirilecek.

İşte gerçekleştirmiş olduğu bu son iki güzel çalışma ve açıklamadan dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a şahsım ve engelliler adına çok teşekkür ediyorum. Bu güzel çalışmalarının artarak devam etmesini en çok isteyenlerin başında gelen biri olarak eksik gördüğümüz noktalarda eleştiri yaptığımız gibi güzel gördüğümüzde de teşekkür etmesini bilirim. Bunu daha önceleri de yaptım şimdide yapıyorum.


Yorum Yap