Hoşgeldiniz Bugün 27 06 2022
.

Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -3-

Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’ne bağlı Hamıkan olarak bilinen Durmuş Köyü’nde yaşanan olayda 18 yaşındaki zihinsel ve bedensel engelli kızlarının rahatsızlanmasıyla hastaneye giden aile, kızlarının hamile olduğunu öğrenince adeta şok geçirdi. Olayın ortaya çıkmasının ardından aile karakola başvurarak şikâyetçi oldu. Engelli kız, evli ve bir çocuk babası A. M.’nun kendisine tecavüz ettiğini ancak korktuğu ve tehdit edildiği için şimdiye kadar kimseye söyleyemediğini belirtti. Olayla ilgili operasyon başlatan jandarma ekipleri kısa sürede tecavüzcüyü yakaladı. DNA testi yapılan ve suçunu itiraf eden A.M. tutuklanarak cezaevine kondu.

Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde yaşanan olayda Armutalan Mahallesi’nde oturan bir kadın, zihinsel engelli 17 yaşındaki kızı E.D.’nin tecavüze uğradığı iddiasıyla 155 polis ihbar hattını aradı. Annenin ihbarı üzerine polis, psikolog ve nöbetçi avukat eşliğinde E.D. ile görüştü. Yapılan görüşmede E.D.’nin, “Facebook’ta bir süre önce H.H. isimli bir erkek arkadaşla tanıştım. İnternette sürekli sohbet ediyorduk. Facebook’ta dışarı gelmem için sürekli ısrar etti. Hatırlayamadığım bir yerde buluştuk. Vücudumun çeşitli yerlerini elledi ve öptü” dediği öğrenildi. Emniyetteki ifadesinin ardından E.D., Marmaris Devlet Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirildi, bekaretinin bozulduğunun tespit edildiği öğrenildi. E.D.’nin üzerinde bulunan iç çamaşırı ve tişörtünün, incelenmek üzere Muğla Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği ifade edildi. Polis, tecavüz iddiasıyla ilgili 18 yaşındaki H.H.’nin yakalanması için çalışma başlattı.

Bolu’nun Sağlık Mahallesi’nde yaşanan olayda, 22 yaşındaki zihinsel engelli kızı ormanlık bir bölgeye götüren aynı zamanda komşusu olan Abdullah isimli zanlı, genç kıza burada tecavüz etti. Engelli kızın durumu ailesine anlatması üzerine zanlı polis tarafından gözaltına alındı. Nöbetçi savcı zihinsel engelli Z.K. ve zanlı ile birlikte olayın gerçekleştiği alanda keşif yaptı. Keşif sonrası nöbetçi savcı, Abdullah isimli zanlıyı nöbetçi mahkemeye sevk etti. Mahkeme tarafından tutuklama kararı verilen şahıs cezaevine gönderildi.

Bursa’da yaşanan olayda 16 suçtan sabıkası olan M.K. (23), sosyal paylaşım sitesinden yüzde 75 görme ve konuşma engelli İ.T. ile tanışarak, bir müddet internette görüştü. Daha sonra engelli İ.T. ile Mudanya’da sahilde buluşan M.K., buluştuğu ilk gün engelli kıza sarkıntılıkta bulundu. İkinci gün yine engelli kızla sahilde buluşan M.K., iddiaya göre kayalıkların içinde engelli İ.T.’ye tecavüz etti. Tecavüzden önce engelli kızla sahilde selfi yapan M.K, “Bana 500 lira ve cep telefonunu vermezsen fotoğraflarını paylaşırım” diye tehditte bulundu. İ.T. durumu eniştesine anlattı. Eniştesinin şikâyeti üzerine harekete geçen polis, İ.T’ye zanlıya vermesi için seri numaraları alınmış 500 lira verdi. Parayı almaya gelen M.K., Gasp Büro Amirliği ekiplerince suçüstü yakalandı. M.K.’yı karakola getiren ekipler, bir gün evvel de yürüme engelli Ö.K.’nın Facebook’tan M.K. ile tanıştığını belirledi. Bilgisayarda konuşurken uygunsuz görüntülerinin M.K. tarafından kaydedildiği tespit edildi. M.K.’nın, engelli genç kıza, “Çıplak görüntülerin elimde. Bana para vermezsen görüntülerini internette yayarım” diye tehdit ettiği ve bu yolla 500 lira para aldığı bildirildi. Evli ve bir çocuk babası olduğu belirtilen zanlı, adliyeye sevk edildi.

Bolu’nun Seben İlçesi Kesenözü Köyü’nde samanlıkta kardeşinin kızı zihinsel engelli 50 yaşındaki A.Ö.’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen 78 yaşındaki Rafet Ö., tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşmasında tutuklandı. Köyde oturan Rafet Ö., iddiaya göre geçen yıl Aralık ayında zihinsel engelli yeğeni A.Ö.’ye samanlıkta cinsel saldırıda bulundu. Anne ve babası öldükten sonra diğer amcası Fahrettin Ö. ve ailesiyle kalan A.Ö., Fahrettin Ö.’nün eşi olan yengesine durumu anlatınca jandarmaya şikayette bulundular. A.Ö., köyde oturan 61 yaşındaki D.S.’nin de kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu ileri sürdü.  Rafet Ö. ve D.S.’nin Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Nitelikli cinsel saldırı’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanmalarına başlandı. Rafet Ö. savunmasında suçlamayı redderek, “Ben 78 yaşındayım. Benim cinsel hayatım bitmiş durumda. Böyle bir şey yapmama imkân yok. Olay günü tırnaklarını kestirmek için yeğenim bana geldi. Sol tarafını kullanamıyordu. Ben de uzamadığı için kesmedim ve çay içip gitti. Kendisine başka bir temasım olmadı” dedi. Diğer sanık D.S. ise “Köyde beni çekemeyenler olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bana iftira atıyorlar” diye savunma yaptı. Adli Tıp Kurumu raporunda, A.Ö.’nün iç çamaşırından alınan biyolojik örneklerin kendisine ait olduğu belirlenen sanık Rafet Ö., mahkeme tarafından suçun niteliği ve kaçma şüphesi gözetilerek tutuklandı. D.S.’nin ise tutuksuz yargılanmasının devamına karar verilerek duruşma ertelendi.

Sözün özü olarak, dünyada ve ülkemizde çocuklara, kadınlara, engellilere yönelik yapılan cinsel istismar her geçen gün artmaya başladı… Bu iğrenç olaylardan o kadar çok yaşanmış ki yazmakla bitecek gibi değil inanın… Engelli olan kızlara tecavüz eden babaların, abilerin, arkadaşların, öğretmenlerin, komşu erkeklerin, köylülerin, memurların vb haberlerini tekrar okuyup yazarken bile psikolojim altüst oldu… Dikkatimi çeken diğer bir olay ise bu iğrençlikleri yapan mahlûklara verilecek cezaların yetersiz olacağını düşünerek cezaevindeki mahkûmlardan ceza vermesini bekleyen toplum olduk sanki… Yargının gerekeni yapmasını değil de mahkûmların gerekeni yapmasını istiyoruz… Olacak iş değil… Yüreğinde hiçbir art niyet ve kötülük olmayan o güzel, pırıl pırıl masum bedenleri kirletenlere karşı tolum olarak sessiz kaldıkça, adalet olarak gerekenler yapılmadıkça o mahlûkların her beden kirletmelerinde insanlıkta kirleniyor…

Not: Yazımın ikinci bölümünün yayınlandığı gün TBMM’de 6 milletvekili tarafından verilen önerge ile cinsel istismardan cezaevinde yatan faillerin istismar edilerek mağdur olan kişilerle evlenmeleri halinde cezalarının ertelenmesine ya da af edilmesine olanak sağlayan yasa görüşmelerinin olduğu günlere denk gelmesi bir tesadüf oldu. Verilen önerinin geri çekildiğini biliyor ancak her durum ve koşulda ‘istismara’ ilişkin yapılmak istenen yasa değişikliğine karşı çıktığımı da belirtmek istiyorum.


Yorum Yap