Hoşgeldiniz Bugün 26 09 2022
.

Her Beden Kirlenmesinde İnsanlıkta Kirleniyor -2-

Kayseri’nin Bünyan ilçesinde yaşanan olayda, O.Ö. (22) isimli inşaat işçisi, yaklaşık 1 ay önce akşam saatlerinde zorla evine girdiği yüzde 80 zihinsel ve bedensel engelli kıza tecavüz ederek, mağduru olayı kimseye anlatmaması için korkutup kaçtı. Olay, mağdurun telefonla rahatsız edildiğinden bahisle jandarmaya başvurmasıyla ortaya çıktı. Bünyan Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile gözaltına alınan O.Ö., Bünyan Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kırıkkale’de yaşanan olayda zihinsel engelli 17 yaşındaki Ö.I. adlı genç kıza gittiği özel eğitim okulunun servis şoförü olan Ö.A.’nın tecavüz ettiğini söyleyen annesi Ülkü O., suç duyurusunda bulunması üzerine gözaltına alındı. Savcılığa başvuran Ülkü O., özel eğitim kurumuna öğrencileri getirip götüren servis şoförünün kızı Ö.I.’yı 3 hafta üst üste götürüp tecavüz ettiğini öğrendiğini söyledi. Özel eğitim servisinde görevli personelin hiç bir şekilde araçtan inmemesi gerekirken buna uyulmadığını ve servis şoförü Ö.A.’nın tecavüzlerini gerçekleştirdiğini ileri süren Ülkü O., “Bizim yeni haberimiz oldu ve suç duyurusunda bulunduk. Durum doktor raporları ile sabit” dedi. Şikayet üzerine gözaltına alınan servis şoförü Ö..A.’nın emniyetteki sorgusundan sonra adliyeye sevk edildi.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kırcasalih beldesinde yaşanan olayda M.Ö. (66) kiracısı olduğu evin yanındaki binada oturan ev sahibinin zihinsel engelli kızı A.K’ye (31) tecavüz ettiği iddiasıyla gözaltına alınmış ve tutuklanma talebiyle çıkarıldığı mahkemece “cinsel istismar” suçundan tutuklandı.

Gebze Kirazpınar’da yaşanan olayda 17 yaşındaki A.Y., 8 yaşında ve zihinsel engelli olan H.N.’adında ki küçük kıza apartman sığınağında tecavüz ettikten sonra olay yerinden kaçtı. Daha sonra kızının durumunu gören anne, hemen sitedeki güvenlik güçlerinden yardım istedi. Ardından 112 ambulans ve jandarma ekiplerine haber verildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri 8 yaşındaki H.N.’nin tecavüze uğradığını belirlendi. Daha sonra H.N. ambulans ile hastaneye sevk edilerek tedavi altına alınırken güvenlik güçlerince yapılan arama çalışmalarında A.Y. apartmanda yakalanarak gözaltına alındı.

Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesi’nde yaşanan olayda, zihinsel engelli 15 yaşındaki M.H.’nin tecavüze uğradığı iddiasıyla gözaltına alınan Cahit S., Orhan H. ve Vedat S. adında 3 kişi çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Adana’nın İmamoğlu İlçesi’nde yaşanan olayda gece saat 23.00 sıralarında evinden çıkan zihinsel engelli 17 yaşındaki D.Y., yürüyerek ilçe meydanına geldi. İddiaya göre bu sırada yanına gelen 4 çocuk babası 62 yaşındaki Osman Ç., genç kızı otomobiline bindirip evine götürdü. Osman Ç., burada genç kıza tecavüz etmek istedi ancak D.Y.’nin direnmesi nedeniyle başarılı olmadı. Osman Ç. daha sonra otomobiline aldığı kızı saat 04.00 sıralarında evine yakın bir yerde indirdikten sonra kaçtı. D.Y.’nin yaşadıklarını anlattığı ailesi polise giderek şikâyetçi oldu. Güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen ekipler, Osman Ç.’yi gözaltına aldı. Çelişkili ifade veren ve yüzünde tırnak izleri olan Osman Ç. sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nde yaşanan olayda Mareşal Fevzi Çakmak Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde 1’inci sınıfta kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim gören zihinsel engelli 19 yaşındaki N.İ.’nin aşırı kilo alması ve karnının büyümesi, öğretmenlerinin dikkatini çekti. Durumdan şüphelenen öğretmenler, N.İ.’yi Ovacık Devlet Hastanesi’ne götürdü. Burada yapılan muayenesinin ardından N.İ., Tunceli Devlet Hastanesi Kadın Doğum Bölümü’ne sevk edildi. Yapılan kontrollerde, N.İ.’nin 6.5 aylık hamile olduğu anlaşıldı. N.İ.’nin yetkililere, ilçedeki bazı erkeklerin yıllardır kendisine cinsel istismarda bulunduğunu, 5 kişinin ismini bildiğini, ancak diğerlerinin ismini ise hatırlamadığını söylediği belirtildi. Ovacık Cumhuriyet Savcılığı, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat göndererek, cinsel istismarda bulunanların tespit edilmesi için N.İ. ve annesi K.İ.’nin ifadelerinin alınmasını istedi. Savcılık ayrıca, N.İ.’nin cep telefonu kayıtlarının tespiti için GSM şirketinden telefon dökümlerinin alınmasını talep etti.

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Düzağaç Beldesi’nde yaşanan olayda 22 yaşındaki Selçuk Y., temizlik personeli olduğu İstiklal İlkokulu’nda ilk iş gününde öğretmen ve okul yöneticileri gittikten sonra okulu temizleyip kilitlemesi gereken Selçuk Y., bahçedeki çocuk parkında oynayan öğrencileri izlemeye başladı. Öğrencilerden 7 yaşındaki işitme ve konuşma engelli N.I. bir süre sonra tuvalet ihtiyacı için okul binasına geldi. Kız çocuğu içeri girdikten sonra okulun kapısını kilitleyen Selçuk Y., bir bahaneyle çocuğu okulun ikinci katındaki sinema sınıfına çıkardı. İşitme ve konuşma engelli olduğu belirtilen N.I.’ya salondaki koltuklarda fiili livata yoluyla cinsel istismarda bulunan Selçuk Y., daha sonra çocuğu bıraktı. Olay sonrası Selçuk Y., okulu temizleyip evine dönerken, kız çocuğu ise evine gidip durumu ailesine anlattı. Bunun üzerine baba C.I. önce okula, ardından Selçuk Y.’nin evine gitti. Selçuk Y.’ye saldıran babayı araya giren komşular uzaklaştırdı. Eve gelen jandarma tarafından gözaltına alınan Selçuk Y. ise olayı itiraf etti. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Selçuk Y., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

-Devam Edecek-


Yorum Yap