Hoşgeldiniz Bugün 29 05 2022
.

“Sizlerin İstediği Kimse O Orada Temsil Edilecek”

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerin üzerinden tam olarak bir buçuk yıl kadar zaman geçti. Bu kadar zaman geçmesine rağmen merak ettiğim ve kamuoyunda da hiç duymadığım bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Merkez ilçe belediyelerimiz olan Battalgazi ile Yeşilyurt Belediye Meclis Üyeleri başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri arasında engellileri temsil eden üyenin kim olduğunu halen kamuoyunda duymuş değilim.
30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerin öncesinden derneğimizi ziyaret eden o dönemki AK Parti Milletvekili Öznur Çalık, Mustafa Şahin ve İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile yönetim kurulu üyeleri yapılacak olan yerel seçimlerde engellilerin istediği bir kişinin belediye meclis üyesi olmasını istediklerini belirterek bu konuda ellerinden geleni yapacaklarına ve destek vereceklerine dair söz verdiler.
Derneğimize yapılan ziyaretlerde dile getirilen açıklamalar şu şekilde basına da yansımıştı.
3 Ekim 2013 tarihinde derneğimizi ziyaret eden dönemin AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile yönetim kurulu üyeleri ile 12 Ekim 2013 tarihinde ziyaret eden AK Parti Milletvekili Mustafa Şahin engellilerin önündeki engelleri kaldırmak için çok aşamalar kaydettiklerini ancak yeterli olmadığını söyleyerek mecliste engelli bir meclis üyesi olmasını desteklediklerini de belirtmişti.
Bunların dışında en son 8 Aralık 2013 tarihinde derneğimizi ziyaret eden AK Parti Milletvekili Öznur Çalık, “Allah nasip ederse, sizlerin istediği kimse o orada temsil edilecek. Bende elimden gelen tüm gayreti sarf edeceğim. Kadın ve erkek her iki tarafta olmalı. İnşallah bu dönem, bütün engelli kardeşlerime bizim sözümüz olsun, belediye meclislerinde mutlaka engelli meclis üyelerinin olması gerekir. Bunun için elimden gelen tüm mücadeleyi vereceğim. Bizler sadece sizin hissettiğiniz şekilde söylüyoruz. Ama sizler orada olunursanız, yerel yönetimlerde eksiklikleri çok daha kolay hisseder ve çözüm bulunmasına katkı yaparsınız” diye konuşmuştu.
Bu sözlerden dolayı belediye meclis üyeliğine bir veya iki engelli alınacağına inanmıştık…
Bu ziyaretler ve konuşmalar dışında Malatya’da engellilerle ilgili faaliyette bulunan dernek ve spor kulüpleri ile iki üç defa toplantı yapıldı.
Yapılan toplantılarda yirmi kadar dernek ve spor kulübü tarafından ortak bir karar alınarak yapılacak yerel seçimlerde AK Parti’den belediye meclis üyesi olarak engelliler ile dernekleri temsilen şahsımın aday olmasına karar verildi. Bir iki arkadaşta diğer partilerden adaylık başvuru yapacağını dile getirdi.
Benim adımın üzerinde karar verilmesinin nedeni ise, yıllardır dile getirdiğimiz sorunları yaşayan ağır konumda ki bir engelli olmam, bu konularda bilgi ve tecrübe sahibi olmam ve engelli haklarını en iyi şekilde savunarak sorunları ve çözüm önerilerini sakınmadan dile getiren ve kamuoyunun yakından tanıdığı ve takdir ettiği biri olmamdan dolayı karar verildi.
Alınan kararı kabul etmemin nedeni ise Malatya’da ilk defa engellilerle ilgili faaliyette bulunan dernek ve spor kulübünün bir araya gelerek ortak hareket etmeye karar vermesidir. Bunun dışında başka bir düşüncemiz ve fikrimiz yoktu.
Alınan karar yazılı hale getirilerek destek veren tüm dernek başkanı tarafından imzalandı ve bu belge başvuru dosyasına konuldu.
Benim başvurum dışında 12-13 engelli arkadaş daha başvuru yapmıştı.
Bunların dışında yine bir engelli derneği kendi istedikleri bir engelliyi meclis üyeliğine yerleştirmek amacıyla imza kampanyası başlatarak çalışma yaptılar. İmza kampanyasını ziyaret eden bazı partililer ve parti yöneticileri de aynı şekilde destek vereceklerini dile getirmişti.
Kısa bir süre sonra listeler açıklandığında ise başta ben olmak üzere diğer dernek başkanları ve engelliler de hayal kırıklığına uğradı.
Çünkü açıklanan listede başta ben olmak üzere ne imza kampanyası yapanlardan ne de diğer engelli adaylardan hiç biri olmadığı gibi kimi aldıklarına dair bir bilgi de yoktu.
Aradan geçen bu kadar zaman olmasına rağmen merak ediyorum.
Belediye meclis üyeliğine engellilerin ve engelli derneklerinin istediği hangi kişi alındı?
Alınan kişi seçim öncesinde ki yaşantısında engellilerle ilgili hangi çalışmalarda bulunmuş?
Meclis üyesi olduktan sonra bu güne kadar hangi engelli sorunlarını araştırıp çözüm üretti?
Herhangi bir engelli derneğiyle diyalogu var mı? Dernek faaliyetlerine katılmış mı? Katılmış ise neler yapmış?
Bu kişiye ilimizde faaliyette bulunan hangi engelli dernekleri ve spor kulüpleri meclis üyesi olmasını isteyerek destek verdi?
Engelli kontenjanından alınan kişinin milletvekillerinden parti yöneticilerinden biriyle akrabalık bağı var mı? Varsa hangi milletvekilimizin veya parti yöneticimizin adı ve akrabalık derecesi nedir?
Eğer akrabalık bağı varsa bu engelli kontenjanından faydalanarak meclis üyeliğine alınmak için yeterli bir neden mi?
Sözün özü olarak, Malatya’da yaşayan bir vatandaş olarak kafama takılan sorulara yanıt arıyorum. Buradan AK Parti Milletvekili olan sayın Öznur Çalık, Mustafa Şahin, Bülent Tüfenkçi ve parti yöneticilerinden yukarıda açıkladığım sorularıma bir açıklık getirmelerini istiyorum. Bunları öğrenmek istememin nedeni beni meclis üyeliğine alıp almamaları değildir. Kimsenin aklına böyle bir şeyin gelmesini istemem. Öğrenmek istememin birinci nedeni yukarıda açıkladığım sözler basın önünde dile getirilerek kamuoyuna yansıdığı için, ikinci nedeni ise kolumuzdan bacağımızdan engelli olabiliriz ancak engelli oluşumuz hiçbir şeyin farkında olmadığımız anlamına gelmediği içindir.


Yorum Yap