Hoşgeldiniz Bugün 29 05 2022
.

Engelli Olmayacağınızın Garantisini Verebilir Misiniz?

29 Nisan 2015 tarihinde medyada okuduğum haberde Şanlıurfa Belediyesi tarafından görme engelli vatandaşların kimsenin yardımı olmadan trafikte daha rahat hareket etmelerini sağlamak amacıyla trafik ışıklarına sesli sinyalizasyon takıldığını ancak esnafların rahatsız olması nedeniyle söküldüğünü üzülerek okudum.
Üzülmemin nedeni bundan altı yedi yıl kadar önce benzer olayı Malatya’da da yaşadık. Eminim birçok şehirde de yaşanmış ya da yaşanıyordur. Yıllar önce yaşadığımız olayın benzerlerinin halen yaşanıyor olması ayrı bir üzüntü nedenim.
Yıllar önce Malatya’da görme engelli vatandaşlarımız için trafik ışıklarında sesli sinyalizasyon takılsın diye defalarca belediyeye müracaat etmiş ve sonunda Belediye binası, İnönü Kapalı Çarşısı ve Ziraat Bankası önündeki trafik ışıklarına takılmasını sağlamıştık.
Bir başlangıç olarak üç yerde de olsa sesli sinyalizasyon takılmasını sağladık diye tam sevineceğimiz zaman üzüntülü haberi aldık. Sesli sinyalizasyonlar kapatılmış ve bu nedenle çalışmıyorlardı.
Bu olayı gerek katıldığımız toplantılarda gerekse de medyada dile getirerek yapılan olayın yanlış olduğunu hangi gerekçe ile sinyalizasyonun iptal edildiğini belirterek, “Bir görme engellinin yaşayacağı trafik kazasının tek sorumlusu belediye başkanı ve bu konuyla ilgili görevli olan yetkililerdir” dedik.
Bu sözlerimiz üzerine bir gün belediyeden bir yetkili kişi aradı ve “Belediyenin karşısında ki bir esnaf (hangi esnaf olduğunu da söyledi) sinyalizasyonun sesinden rahatsız olduğunu belirterek şikâyet ediyor ve o nedenle kapatılıyor. Benimde gücüm üstlerime yetmediğinden bir şey yapamıyorum. Siz söylediğiniz her şeyde haklısınız.” dedi.
Haberi okuduğumda geçmişte yaşadığımız olay gözlerimin önünde canlandı. Aradan kaç yıl geçerse geçsin insanlar bu konularda eğitimli ve bilinçli olmadıkça bunun gibi olayları daha çok yaşarız ve haberlerde izleriz.
Görme engelli vatandaşların kimseden yardım istemeden trafikte daha rahat hareket edebilmelerini sağlamak amacıyla trafik ışıklarına takılan sesli sinyalizasyon uygulamasından vatandaşlardan bir veya birkaçının rahatsız olması nedeniyle şikâyet etmesi üzerine iptal edilmelerine bir anlam veremiyorum.
Anlam veremediğim nokta ufak bir sesten dolayı rahatsız olduğunu belirterek şikâyet de bulunan vatandaşların trafik akışından kaynaklanan binlerce aracın çıkardığı sesten nasıl olurda rahatsız olmadıklarıdır. Şikâyet olarak ortaya sürdükleri gerekçe bana hiç mantıklı gelmedi. Bundan sonrada gelmeyecektir.
Şikâyetin altında yatan asıl neden engelli öğrenci istemem, engelli komşu istemem, engelli çalışan istemem, engelli gelin/damat istemem vb çağ dışı zihniyetin ve düşüncenin yatmasıdır bence.
İkinci bir anlam veremediğim nokta ise aslında en önemli anlam veremediğim konudur. Bir iki vatandaşın mantık dışı bir şikâyetini dikkate alan belediye başkanları ile diğer belediye yetkilileri binlerce engellinin sağlığını ve güvenliğini ilgilendiren ve yasalarla da yapılması zorunlu olan uygulamaları neden yapmazlar.
İşte buna hiç mi hiç anlam veremiyorum. Yasaları uygulamakla mükellef olan belediye başkanları ile belediye görevlileri nedense konu engellileri ilgilendiren sorunlara gelince yasaların verdiği görevleri görmezden gelerek uygulamazlar. Uygulamaya çalıştıkları ise genelde yüzeysel, standartlara uymayan, kullanışsız ve sağlıksız düzenlemelerdir.
Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesi olarak faaliyette bulunduğumuz vakitlerde defalarca yazılı ve sözlü olarak bu konularda çözüm talebinde bulunmamıza rağmen o dönemde ki yetkililer tarafından nedense hep geçiştirildi, yaptıkları iki üç sinyalizasyonu da bir esnaf vatandaşın şikâyeti üzerine iptal etmeleri olmuştu. Dernek olarak bu konunun peşini bırakmadık, katıldığımız her toplantıda, her medya açıklamasında dile getirdik ve tekrar sinyalizasyonun aktif hale gelmesini sağlamıştık. Bununla da yetinmeyerek başkan yardımcısı arkadaşımız şikâyette bulunan esnaf vatandaşın yanına gidip anlayacağı şekilde konuşmuş ve en son sözü “sizin engelli olmayacağınızın garantisini verebilir misiniz?” olmuştu.
Sözün özü bir kez daha bende buradan bu tür düşüncede ve fikirde olanlara seslenmek istiyorum, “Sizin engelli olmayacağınızın garantisini verebilir misiniz?”


Yorum Yap