Hoşgeldiniz Bugün 29 05 2022
.

Her Eleştiri Yapanlar Muhalefet Yanlısı Mı Olmak Zorunda…

8 Mayıs 2015 Cuma günü akşam saat 21.35 civarlarında Malatya’nın uydu kanallarından birisinde yayınlanan 2015 Seçim Ekranı adlı programda canlı yayın konuğu olan AK Parti Milletvekili Mustafa Şahin’e izleyicilerden gelen bir soru okununca dikkatimi çekti ve dinlemeye başladım.
Milletvekili Mustafa Şahin’e gelen soru işitme engelli bir çocuğu olan aileden gelmişti. Aile işitme engelli çocuğunun ilköğretim hayatından sonra ortaöğretim hayatına devam edebileceği bir okulun ilimizde bulunmadığını belirterek bu konuda bir çalışmalarının olup olmadığını soruyordu.
Soruya cevap veren Milletvekili Mustafa Şahin, parti olarak iktidara geldikleri günden beri engellilere yönelik yaptıkları çalışmalara değinerek hiçbir dönemde yapılmayan ve çıkarılmayan engellilerle ilgili birçok kanun çıkardıklarını belirttikten sonra, “Muhalefetteki siyasi partilerin yan kuruluşu gibi olan ve bizi sürekli eleştiren engellilerle ilgili faaliyet yapan bazı dernekler bile yaptıklarımıza teşekkür etmiştir.” dedi.
Bu sözleri benim gibi duyanların sayın vekilimizin konuşmasında kastettiği derneğin hangi dernek olduğunu bilmeyen ve anlamayan kalmamıştır.
Kastettiği dernek 21 Mart 2015 tarihinde yapmış olduğumuz 10.Dönem Olağan Genel Kurul Toplantısında fesih kararı alarak kapattığımız TSD Malatya Şubesi’nden başkası değildir.
Çünkü Malatya’da engellilerin sorunlarıyla ilgili yaşanan ve görülen her sorunu ve eksikliği yapıcı bir şekilde eleştiren tek dernek TSD Malatya Şubesi’dir.
Diğer derneklerde mutlaka eleştiri yapmışlardır. Ancak hiçbiri bizim kadar yapmamıştır. Bunu tüm Malatya kamuoyu yakından bilmektedir.
Sayın vekilimiz Mustafa Şahin’i parti il başkanlığı yaptığı günlerde tanıdım. Birkaç defa derneğimize ziyaret gerçekleştirmiş ve birkaç defada engellilerle ilgili bazı etkinliklerde bir arada bulunmuştuk. Sevdiğim saydığım bir kişidir. Her fırsatta derneğimizin faaliyetlerini ve beni takdir ettiğini ifade etmiştir. Bunları ifade ederken de “keşke muhalefet partileri de Ali Haydar Koyun gibi eleştiri yapabilse” derdi.
Ancak sayın vekilimizin dile getirdiği “muhalefetteki siyasi partilerin yan kuruluşu gibi” sözlerine inanın bir anlam veremedim. Birkaç dakika düşündüm yanlış mı duydum diye yok doğru duyduğuma eminimdim.
Oysa ben sayın vekilimizden bu şekilde değil de “Malatya’da yıllarca engellilerin haklarını savunarak faaliyette bulunmuş olan TSD Malatya Şubesi bile gördüğü eksiklikleri dile getirerek yapıcı bir şekilde eleştiri yaparken gördüğü güzel hizmetlerde de teşekkür etmiştir bizlere.” demiş olsaydı doğru olanı dile getirmiş olacak ve bende bu yazıyı yazma gereği duymayacaktım.
Sayın vekilimizin konuşmasında değindiği ve dile getirdiği konuda ben açıklama yapayım, evirip çevirmeden, lafı dolandırmadan açık ve net burada bir kez daha belirteyim kamuoyu net bilgi sahibi olsun.
TSD Malatya Şubesi faaliyete başladığı günden fesih edilerek kapandığı güne kadar hiçbir siyasi partinin ne arka bahçesi, ne ön bahçesi nede yan kuruluşu olmamış, olmayı dahi düşünmemiştir.
Tüm siyasi partilere ne kadar yakın olduysak aynı derecede de uzak olduk. Çünkü bizler siyaset üstü bir konumda olduğumuzu her fırsatta dile getirdik.
Derneğimizi ziyaret etmek isteyen tüm siyasi partilere, derneklere, odalara, kurum ve kuruluşlara kısacası kapımızı çalan herkese açtık. Hiçbirine farklı bir yaklaşım sergilemedik.
TSD Malatya Şubesi olarak muhalefetteki bir siyasi partinin yan kuruluşu olmuş olsaydık 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde basın toplantısı yaparak AK Partiden aday adayı olan engelli üyemizi sonuna kadar desteklediğimizi ve yanında olduğumuzu açıklamazdık. Ki başka partilerden de aday adaylığı başvurusu yapan engelli arkadaşlara da aynı desteği vermediğimizi sayın vekilimizin de dikkatine sunmak istiyorum.
TSD Malatya Şubesi olarak muhalefetteki bir siyasi partinin yan kuruluşu olmuş olsaydık yönetim ve denetim kurulları başta olmak üzere üyelerimiz arasında her siyasi görüşte insan mevcuttu ki çoğunluğu da sayın vekilimizin bağlı olduğu partiye oy veren kişilerdi. Öyle bir durum olmuş olsaydı o üyelerimiz herhalde biran dahi dernek üyeliğinde durmazlardı.
TSD Malatya Şubesi olarak muhalefetteki bir siyasi partinin yan kuruluşu olmuş olsaydık 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Partiden belediye meclis üyeliği için (bu konu hakkında ayrıca yazı hazırlıyorum) aday adaylığı müracaatını yapmazdım.
TSD Malatya Şubesi olarak hangi siyasi parti veya partili olursa olsun ayrım yapmadan engelli sorunlarının çözümüne sunduğu katkılara teşekkür ettiğimiz gibi engellileri görmezden gelen, aşağılayan, küçümseyen, hakaret eden, yok sayan, çözüm yerine sorun çıkaran ya da sorunların artmasına neden olan kim olursa olsun eleştirimizi yaptık.
Engellilere yönelik yapılan gerek yasal gerekse de hizmet çalışmalarında gördüğümüz eksiklikleri ve yanlış uygulamaları yapıcı bir şekilde eleştiri yaptık diye muhalefet partilerinin yan kuruluşu mu olduk?…
Her eleştiri yapanlar muhalefet yanlısı mı olmak zorunda?…
Sayın vekilimiz galiba gerçekten siyasi partilerin yan kuruluşu gibi çalıştığını bildiği bazı derneklerle TSD Malatya Şubesi’ni karıştırdı.


Yorum Yap